Neden Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmalısınız?

Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Hollandada yüksek lisans yapmayı düşünenler için kendi deneyimimden hareketle bu konuda faydalı olacağını düşündüğüm bilgiler vermeyi düşünüyorum. Ben Maastricht şehrinde bulunan MSM Maastricht School of Management okulunda MBA alanında yüksek lisans yaptım. Burası “Business ve management” alanlarında QS Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200 de bulunan bir üniversite. Ayrıca Hollanda’da işletme alanında ilk 3 te yer alıyor. Hollanda’da yüksek lisans yapmak 3 yönden çok avantajlı. Birincisi, Hollanda’da 850 civarında İngilizce eğitim veren master programı bulunuyor. Aslında İngiltere’den sonra en fazla İngilizce bulunan program Hollanda’da. Yani çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. İkincisi, İngilizce konuşma oranı çok yüksek olduğundan günlük hayatta  iletişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Doktorlar, kasiyerler, temizlik görevlileri aklınıza hangi meslek gelirse gelsin çok akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyorlar. O yüzden AB ülkeleri içerisinde yüksek lisans yapılacak en iyi ülkelerden birisi. Hem de İngiltere’ye göre okulların fiyatları çok uygun. Ayrıca okulların eğitim kalitesi çok yüksek. Hollanda Üniversiteleri Dünya Üniversiteleri sıralamalarında ilk 200 içerisinde yer almaktadır. Diğer bir önemli nokta ise üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı nerdeyse  yüzde ellileri buluyor. Maastricht Üniversitesi bu konuda birinci. Bu uluslararasılık olayı da sizin kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca, Hollandalılar yabancılara karşı çok hoşgörülü bir millet. Hatta bence Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bu konuda birinci olduklarını söyleyebilirim.

MSM Maastricht

Hollanda’da Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim

Bizim mahalle

Hangi üniversiteyi seçeceğiniz hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı. Ekonomi ve finans alanında bir kariyer hedefiniz varsa Erasmus Üniversitesi en iyisi. Erasmus üniversitesi Times Higher Education ya da QS gibi saygın rankıngs kuruluşlarının sıralamalarında ilk 50 de yer alan bir üniversite. Burayı ortalamanın üstünde bir dereceyle bitirmeniz Hollanda’da zaten size bütün kapıları açar. Teknik ve mühendislik alanlarında bir kariyer planınız varsa kesinlikle Eindhoven Üniversitesi ya da Delft teknolji Üniversitesi en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca Amsterdam üniversitesi, Utrecht,  Tilburg  ve Maastricht Üniversitesi de çok başarılı üniversitelerden.

Maastricht Karnavalı

Üniversite seçiminde diğer faktör bence şehrin öğrencilere sunduğu olanaklardır. Hollanda’da Rotterdam ve Utrecht  şehirleri kesinlikle öğrenciler için en ideal şehirler.  Neden diyecek olursanız ikisini ayrı ayrı açıklamam gerekiyor. Utrecht Bence Hollanda’nın en güzel şehirlerinden. Amsterdam’a trenle yarım saat mesafede olan Utrecht tam bir üniversite şehri. İçerisinde 2 tane üniversite barındırıyor ve ev ya da oda kira fiyatları Amsterdama göre daha ucuz. Ayrıca yabancı ve genç  nüfusu fazla olması sebebiyle kentin  çok kozmopolit bir havası var. Yabancı ve genç nüfusun  fazla olmasından mütevellit burada ayrımcılığa uğrama şansınız sıfıra yakındır.  Hollanda’nın doğusunda ya da daha içerisinde de güzel üniversiteler bulunuyor ama taşralı yerel Hollandalı nüfus daha fazla olacağı için üzerinizde daha çok bakışları hissedebilirsiniz. İkinci olarak Rotterdam hem büyük bir şehir olması sebebiyle hem de kozmopolit havasıyla yine Hollanda’da üniversite okumak için en güzel şehirlerden. Üniversite seçerken diğer bir kriter üniversitenin ortaklık yürüttüğü firmalardır. Yani bir nevi üniversitenin networkü diyebiliriz. Üniversitenin networkü ne kadar genişse yüksek lisans sonrası iş bulma şansınız o kadar artacaktır. Bu açıdan gene en iyisi Erasmus Üniversitesi diyebilirim. Diğer taraftan,  size tavsiyem yüksek lisanstan sonra burada doktora şansını zorlamanız. Çünkü, Hollanda’da doktora yaparken çalışan olarak görülüyor ve maaş alıyorsunuz. Diğer taraftan, Hollanda’da doktora için araştırma üniversitelerinde yüksek lisans yapmanız elzem. Hollanda ki eğitim sistemine göre genelde doktora adayları araştırma üniversiteleri yüksek lisans mezunlarından seçiliyor. Ancak araştırma üniversiteleri 2 yıllık, dolayısıyla 2 yıllık bir maliyete katlanmanız gerekiyor.

Maastricht Vrijthof meydanı

Dersler Zor mu

Kendi okulumdan hareketle, Derslerde başarılı olmanız için derslerde katılımcı olmalısınız, grup ödevlerinde öne çıkmanız ve dersleri çok iyi dinlemeniz gerekiyor. Grup ödevleri her derste veriliyor çünkü Hollanda eğitim sistemi takım çalışmasına çok fazla önem veriyor. Yani bizdeki gibi sınava çalışıp geçeyim olayı yok. Yaptığınız grup ve bireysel projelerle dersleri geçebiliyorsunuz. Ayrıca her derste sunumlara katılıyorsunuz  ve bu da İngilizcenizi daha da geliştiriyor. Hocalar kolay kolay yüksek not vermiyor ve epey zorluyorlar. Bizim girişimcilik diye bir dersimiz vardı ve dersi geçmemiz için başarılı bir girişimci bulmamız onunla röportaj yapmamız ve sonunda bu verilere ve okuduğumuz 30 tane makaleye dayalı en az 30 sayfalık bir proje sunmamız bekleniyordu. Finans dersinde ise sınıfın yarısı sınavı verememiş ve kalmıştı. Bunlar gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama eğitimin kalitesini göstermek için belirtiyorum. Hocalar hiçbir şekilde ayrımcılık yapmıyor ve çaba gösteren öğrencileri daha da kolluyorlar.

Hollanda’da Tez Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Tez yazımında en önemli husus konuyu belirlemek ve size tavsiyem sevdiğiniz bir konuda tez yazmanız. Sevdiğiniz bir konu olduğunda tez yazmak daha kolay bir süreç haline dönüşüyor.Tezinizde başarılı olmak istiyorsanız danışmanınızla sık sık görüşmelisiniz. Ben haftada bir danışmanımla görüştüm ve bu görüşmeler benim tez savunmamda çok başarılı olmama yol açtı. Utanmayın sıkılmayın aptalca bulsanız bile tezinizle ilgili her şeyi sorun. Diğer taraftan APA yani tez yazım kuralları Hollanda üniversiteleri için çok önemli. Bu yüzden APAya çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca tezinizin orijinalliği de çok önemli. Bir yazılımla bunu çok titiz bir biçimde kontrol ediyorlar. Sürekli zaten plagiarism(intihal) en büyük suçtur diye vurguluyorlar.

Yüksek Lisans Ücretleri ve Yaşam Masrafları

Hollanda’da yüksek lisans ücretleri devlet üniversitesi ya da özel kuruluş olmasına göre değişmektedir. Maalesef, AB dışı olduğumuz için Türk öğrenciler için ücretler 7000 Euro ile 20.000 Euro arasında değişmektedir. Ancak, Bu fiyatlar İngiltere’deki okullara göre oldukça uygun kalıyor. Hatta birçok İngiliz öğrenci de bu sebeple Üniversite eğitimi için Hollanda’yı tercih ediyorlar.  Onun dışında aylık yaşam masrafları (kira-yeme-içme-ulaşım)  için minumum 900 euro gerekiyor ve zaten bu kadarlık bir finansman gücünüz olduğunu IND’ye kanıtlayamazsanız eğitim amacıyla oturum izni alamıyorsunuz. Barınmanın en kolay ve ucuz yolu oda kiralamak. Aylık ortalama 350- 500 euro civarında oda kiralayabiliyorsunuz. Hollanda’da yüksek lisans yaparken karşılaşabileceğiniz en önemli sorun konaklayacak yer bulmaktır. Bunu aşmak için mümkünse okul açılışından 1-1,5 ay önce gidip erkenden konaklayacak yer aramaktır. Genelde eski öğrenciler evlerini temmuz ayında evlerini ya da odalarını boşalttığı için ve evler de kısıtlı olduğu için erken gidenler yer bulmada daha şanslılar. Biz şubat gibi gelmiştik ancak çok şanslıydık çünkü tam yeni bir konut projesi bittiği için hemen yerleşebildik.  Diğer yandan, Hollanda’da öğrenciler için tasarlanmış olan Student Oteller öğrenciler için çok güzel bir fırsat. Hem konforlu, otel rahatlığında temiz barınma imkânı sunuyorlar hem de uygun fiyatlılar. Hemen hemen tüm şehirlerde Student otellerden bulabilirsiniz. Ama bunun için de erken davranmanız gerekmekte. Ayrıca bazı üniversitelerin (MSM Maastricht) kendi anlaşmalı misafirhane ya da otelleri oluyor ve uygun fiyattan kendi öğrencilerine kiralıyorlar.

Ulaşım

Hollanda ulaşım konusu en sıkıntısız olanı diyebiliriz. Her yere bisikletle kolayca gidilebildiğinden ulaşım bedava diyebiliriz. Kışın nolcak diyorsanız ben kışın da her yere bisikletle gittim. Çünkü öyle aşrı bir soğuk olmuyor. Ama gene de trenler ve otobüsler öğrenciler için daha uygun ve oturum izinleri olan öğrencilere özgü sarı OV chip cartını çıkartırsanız çok ucuza geliyor.

Bisikletim

Burs İmkanları

Türkler için en önemli burs 2015 yılında Başlatılan Hollanda bursu. Bu burs özelikle AB dışından gelen öğrenciler için düşünülmüş bir burs. Bu kapsamda devlet tarafından öğrenci başına 5000 euro veriliyor. Bursa hak kazanmak için başvurduğunuz üniversitenin başvuru kriterlerini sağlamak yeterli. Ayrıca her bir üniversitenin kendi verdiği burslar bulunuyor. Ayrıca Tilburg Üniversitesinin Türklere özgü çok cazip bir burs programı bulunuyor. Son olarak bazı üniversiteler talep etmeniz halinde fiyatlarında çok fazla  indirime gidebiliyorlar. (MSM)

Yüksek Lisans Başvurularında Hangi Belgeler Talep Ediyorlar?

Ben yüksek lisansımı Maastricht şehrinde bulunan Maastricht School of Management’ da yaptım. Eğer yüksek lisansınızı MBA alanında yapmayı düşünüyorsanız bu alanda Hollanda’nın en iyi okullarından birisi. Benden 2 adet referans mektubu, 1 adet motivasyon mektubu, üniversite transkripti, 3 Yıl iş deneyimim olduğuna dair özgeçmişim ve son olarak da TOEFL sonuç belgem talep edildi. TOEFL sonucu olarak minimum 88 talep ediyorlar. Ayrıca başvurunuzun kabul edilmesi için ayda en az 900 euro kira, yeme-içme için finansmanınız olduğunu da kanıtlamanız isteniyor. Finansman kanıtı IND tarafında istendiği için okul talep ediyor. Diğer üniversiteler için nasıl oluyor derseniz aşağı yukarı aynı belgeler talep  edilmektedir.

Toefl IBT

BEN toefla  günde 3 saat 5  ay çalıştım. 2 ay kadar kursa da gittim. Eğer Ankara’daysanız Türk Amerikan Derneğinin Cinnah şubesini tavsiye ederim. Reading yani okuma kısmı için Kaynak kitaplarım ise Toeflın sorularını hazırlayan şirket olan ETSın  online kitabı ve Cambridge idi.  Fakat TOEFL çok yönlü olduğu için kulağımın İngilizceye alışması için bol bol TED talks konuşmalarını İngilizce altyazı ile izledim. Nerdeyse her gün yarım saat bile olsa dinliyordum. Ama TOEFL IBTte en kritik olay sınav günü olan performansınızdır. İyi bir uykuyla sınava gelmek, sorulara iyi konsantre olmak, sabırlı olmak da bilgi kadar önemli bu sınavda. Aslında bir de çok fazla deneme testi çözerek kendiniz hızlandırmalısınız, çünkü bu sınav biraz da zaman karşı bir yarış. Ne kadar bilgili olsanız da hızlı olmazsanız sınav yetişmiyor ve düşük puan alınabiliyor.

Yüksek Lisans sonrası Çalışma İzni ve Orientasyon Yılı

Hollanda’da master yapmanın en büyük avantajı sonrasında 1 yıl daha oturum izni imkânı vermesi. masterınızı tamamladıktan sonra otomatikman 1 yıl oturum izni elde ediyorsunuz. bu oturum izni tamamen sıfır şartsız, yani hiç bir finansal belge ibraz etmenize gerek yok. Buna orientasyon (zoekjaar) yılı  deniyor ve bu süre içerisinde istediğiniz işte de çalışma hakkınız bulunuyor. İster part-time ister full time istediğiniz her yerde çalışabiliyorsunuz. Bu süre içerisinde minimum  2364 euro tutarında iş bulursanız oturum izniniz uzatılıyor. Hollandada okumaya gelen bir çok Türk öğrenci bu kapsamda iş bulup Hollanda’ya yerleşiyorlar.  Size tavsiyem ya okurken ya da orientaasyon yılınızda mutlaka staj yapmanız  bu sayede iş bulma şansınızı 10 kat daha artırırsınız. Aslında Hollanda’da kalabilmenin en kolay yolu da bu yöntem.  Sizlere özellikle Teknoloji firmalarını ve start-upları tavsiye ederim. Bu tip firmalar gençlerle ve göçmenlerle çalışmaya daha yatkın oluyorlar ve firma ortamları çok uluslararası oluyor.  Hollandalı firmalar iş deneyimine çok önem veriyorlar ve staj yapmak da değer verdikleri bir konu. Ayrıca tez projenizi tabi eğer MBA yapıyorsanız firma  danışmanlık olarak seçerseniz gene firmalarla ortak bir proje yürütme şansı bulacağınızdan iş bulma şansınız muazzam artacaktır.

Firma Ziyareti

Sonuç Olarak,

Hollandada master yapmak kariyerinize çok önemli katkılarda bulunacak ve size Hollanda’da ya da Dünyada önemli kapılar açacaktır. Hollanda’ya yerleşmenin en kolay yolu da burada yüksek lisans yapmaktır. Ayrıca İngiltere’de çok yüksek ücretler karşılığında master yapmak yerine Hollanda’da master yapmak çok daha mantıklı bir tercih olacaktır ve Hollanda’da eğitim ile ilgili bir çok bilgi bulabileceğiniz Study in Holland web sitesini de mutlaka inceleyin.

2 Replies to “Neden Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmalısınız?”

 1. Merhabalar,
  Size sormak istediğim bir konu var. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂
  Üniversitede İşletme Tezli Yükseklisans yapıyorum. Okulum, herhangi bir üniversiteyle anlaştığım takdirde beni Erasmus ile gönderebileceğini söyledi. Hollanda’da Erasmus yapmak istiyoru. Hangi okulu tavsiye edersiniz? Hangi okullarla iletişime geçmeliyim ?
  teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba,
   Hollanda Erasmus için en ideal seçim.Çünkü yazımda da dediğim gibi herkesin çok iyi ingilizce bilmesi ve konuşması günlük hayatta çok büyük bir avantaj.Bölümünüz İşletme olduğundan sizin için Erasmus üniversitesi Rotterdam School of Management(RSM) çok akılı bir tercih olacaktır. Çünkü burası işletme alanında çok prestijli ve dünya çapında saygın bir okul, zira Amerikadan öğrencileri bulunuyor. Ayrıca networkü çok kuvvetli bir okul. Hollandada kalma ve çalışma gibi bir planınız varsa RSM sizin için müthiş fırsatlar demek. Burda kendinizi sevdirirseniz 90% iş bulabilirsiniz. Şehir olarak ise Rotterdam son yıllarda çokça gelişen ve Hollandanın Amsterdam ile birlikte en uluslararası şehri. Nüfusunun yarısı göçmenlerden oluşuyor. Son olarak da Amsterdam sadece 45 dakika burdan. Burası olmazsa Amsterdam üniversitesi Amsterdam Business school’u öneririm. Burasının en büyük avantajı sınıf mevcutlarının çok küçük olması ve dolayısıyla diğer öğrencilerle iletişimin ve bilgi paylaşıomının daha kolay olabilmesi.Ancak Amsterdam için en büyük handikap burada ev ve oda kiraları çok yüksek. Buralar olmazsa Maastiricht üniversitesi ve benim okulumu (MSM) da düşünebilirsiniz. Çünkü Maastricht çok güzel bir şehir ve öğrenci nüfusu çok fazla. Ayrıca Maastricht, diğer ülkelere çok yakın bir konumda. Mesela burdan 2, 5 satlik bir tren yolculuğuyle parise gidebilirsiniz. Ya da 1, 5 saatlik otobüs yolculuğuyla Düsseldorf ve Köln’e gidebilirsiniz. Zira Brüksel’de yine burdan 1, 5 saat sürüyor. Son olarak belirtmem gerekir ki bu okulların hepsi Dünya çapında ve çok kaliteli okullar zaten.Ancak, RSM hepsinden bir tık önde. üniversiteyi seçerken bence şehrin öğrenciye sundukları da çok önemli. Eğer çok uluslararası ve sosyal açıdan daha geniş imkanlar sunan bir şehir istiyorum derseniz Amsterdam Üniversitesi birinci sırada olmalı.ikinci ise RSM olabilir. Huzurlu, sessiz sakin ve diğer Avrupa ülkelerine kolay ulaşım imkanı veren bir yer arıyorsanız ise Maastricht Üniversitesi School of Business and Economics olabilir. Ben her ne kadar Maastricht şehrini çok beğensem de Sosyal imkanları daha çok olduğundan Amsterdam ya da Rotterdam’da yüksek lisans yapmayı tercih ederdim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir