Neden Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmalısınız?

Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Hollandada yüksek lisans yapmayı düşünenler için kendi deneyimimden hareketle bu konuda faydalı olacağını düşündüğüm bilgiler vermeyi düşünüyorum. Ben Maastricht şehrinde bulunan MSM Maastricht School of Management okulunda MBA alanında yüksek lisans yaptım. Burası “Business ve management” alanlarında QS Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200 de bulunan bir üniversite. Ayrıca Hollanda’da MBA alanında ilk 3 te yer alıyor. Hollanda’da yüksek lisans yapmak 3 yönden çok avantajlı.

1-Hollandada 850 civarında ingilizce program bulunma

İngiltere’den sonra en fazla İngilizce bulunan program Hollanda’da bulunmaktadır. Yani çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. Ayrıca okulların eğitim kalitesi çok yüksek. Hollanda Üniversiteleri Dünya Üniversiteleri sıralamalarında ilk 200 içerisinde yer almaktadır.

2İngilizce konuşma oranının çok yüksek olması

Damrak Amsterdam

İkincisi, İngilizce konuşma oranı çok yüksek olduğundan günlük hayatta  iletişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Doktorlar, kasiyerler, temizlik görevlileri aklınıza hangi meslek gelirse gelsin çok akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyorlar. O yüzden AB ülkeleri içerisinde yüksek lisans yapılacak en iyi ülkelerden birisi. Hem de İngiltere’ye göre okulların fiyatları çok uygun. Diğer bir önemli nokta ise üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı nerdeyse  yüzde ellileri buluyor. Maastricht Üniversitesi ve MSM Maastricht School of Management bu konuda birinci. Bu uluslararasılık olayı da sizin kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca, Hollandalılar yabancılara karşı çok hoşgörülü bir millet. Hatta bence Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bu konuda birinci olduklarını söyleyebilirim.

3Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni Olması

Radbound Üniversitesi

Hollanda’da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı sonrasında 1 yıl daha oturum izni imkânı vermesi. Masterınızı tamamladıktan sonra otomatikman 1 yıl oturum izni elde ediyorsunuz. Buna orientasyon (zoekjaar) yılı  diyorlar ve bu süre içerisinde istediğiniz işte de çalışma hakkınız bulunuyor. İster part-time ister full time istediğiniz her yerde çalışabiliyorsunuz. Ayrıca, Bu süre içerisinde minimum  2364 euro tutarında iş bulursanız oturum izniniz uzatılıyor. Bu çok büyük bir avantaj çünkü normalde oturum izni almanız için miunum 4000-4500 euro gibi bir maaşla iş bulmanız gerekiyor.

Peki Hollanda’da Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim?

Hangi üniversiteyi seçeceğiniz hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı. Hollanda Üniversiteleri Dünyada Finans alanında sıralamalarda zirveye yakındır. Bu yüzden finans alanında Yüksek lisans yapmak çok yerinde bir seçim olacaktır. İşletme ve finans alanında bir kariyer hedefiniz varsa Rotterdam School of Management- Erasmus Üniversitesi, Amsterdam Business School-Amsterdam Üniversitesi ve MSM Maastricht School of Management okullarından birisini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu okullar Hollandanın en iyileri. Teknik ve mühendislik alanlarında bir kariyer planınız varsa kesinlikle Eindhoven Üniversitesi ya da Delft Teknoloji Üniversitesi en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca Utrecht,  Tilburg  ve Maastricht Üniversiteleri de çok başarılı üniversitelerden. Diğer taraftan Hollanda’da psikoloji alanında da master yapmak çok mantıklı zira Hollanda Psikoloji alanında Dünyada İngiltere ve Amerika’yla birlikte zirveye oynuyor. Amsterdam Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi bu alanda Dünyada zirvedeler. Mesela Amsterdam Üniversitesi QS uluslararası sıralamasına göre Dünyada 15. sırada yer almaktadır. Ancak bu üniversiteler hollandaca eğitim vermektedir. Bu gibi üniversiteler Hollandaca eğitim vermesine rağmen İngilizce eğitim veren psikoloji bölümlerine ve okulları da Hollanda’da bulunmaktadır. Bazıları: Clinical Psychology-Groningen Üniversitesi, MSc in Social PsychologyTilburg Universitesi ve  Applied Cognitive Psychology- Utrecht Üniversitesi gibi. Bunlar gibi daha çoğunu ise English Taught Programs in Netheralnds linkilnden ulaşabilirsiniz. Son olarak, Hollanda’nın tarımsal faaliyetler açısından başarısını bilmeyeniniz yoktur. zirai bilimlerde Hollanda Dünyada bir numara bu yüzden Wageningen Üniversitesini seçerseniz sonrasında Hollanda’da kalmanız çok çok kolay olacaktır.

Üniversite ve Network

Üniversite seçerken diğer bir kriter üniversitenin ortaklık yürüttüğü firmalardır. Yani bir nevi üniversitenin networkü diyebiliriz. Üniversitenin networkü ne kadar genişse yüksek lisans sonrası iş bulma şansınız o kadar artacaktır. Bu açıdan en iyisi Erasmus Üniversitesi diyebilirim. Diğer taraftan,  size tavsiyem yüksek lisanstan sonra burada doktora şansını zorlamanız. Çünkü, Hollanda’da doktora yaparken çalışan olarak görülüyor ve maaş alıyorsunuz. Diğer taraftan, Hollanda’da doktora için araştırma üniversitelerinde yüksek lisans yapmanız elzem. Hollanda ki eğitim sistemine göre genelde doktora adayları araştırma üniversiteleri yüksek lisans mezunlarından seçiliyor. Ancak araştırma üniversiteleri 2 yıllık, dolayısıyla 2 yıllık bir maliyete katlanmanız gerekiyor.

Maastricht Karnavalı

Peki Üniversite İçin Hangi Şehri Seçmeliyim?

Maas Nehri-Maastricht

Üniversite seçiminde diğer faktör bence şehrin öğrencilere sunduğu olanaklardır. Hollanda’da Rotterdam,Maastricht ve Utrecht  şehirleri kesinlikle öğrenciler için en ideal şehirler.  Neden diyecek olursanız ayrı ayrı açıklamam gerekiyor. Utrecht Bence Hollanda’nın en güzel şehirlerinden. Amsterdam’a trenle yarım saat mesafede olan Utrecht tam bir üniversite şehri. İçerisinde 2 tane üniversite barındırıyor ve ev ya da oda kira fiyatları Amsterdama göre daha ucuz. Ayrıca yabancı ve genç  nüfusu fazla olması sebebiyle kentin  çok kozmopolit bir havası var. Yabancı ve genç nüfusun  fazla olmasından mütevellit burada ayrımcılığa uğrama şansınız sıfıra yakındır.  Hollanda’nın doğusunda ya da daha içerisinde de güzel üniversiteler bulunuyor ama taşralı yerel Hollandalı nüfus daha fazla olacağı için üzerinizde daha çok bakışları hissedebilirsiniz. İkinci olarak Rotterdam hem büyük bir şehir olması sebebiyle hem de kozmopolit havasıyla yine Hollanda’da üniversite okumak için en güzel şehirlerden.

Maastricht

Maastrıcht diğer iki şehre göre daha küçük olmasına rağmen çok fazla uluslarası öğrenci barındırması sebebiyle gene ideal şehirlerden. Ayrıca gene ev ve oda kiralarının da büyük şehirlere nazaran düşük olması sebebiyle avantajlı şehirlerden. Son olarak Avrupayı gezme gibi bir niyetiniz varsa Maastricht bu konuda size en uygun şehir olacaktır. Çünkü Maastricht Avrupanın tam kalbinde diyebiliriz. Burdan Brüksel sadece 1,5 saat, Paris 2,5 saat ve Düsseldorf ve Koln gibi Almanya şehirleri sadece 1,5 saat. Ayrıca Eindhoven havalimanı sadece 1 saat Maastricht’e ve biz bu sayede Eindhoven’dan 2 saatlik uçuşlarla hem ispanyayı hem de italyayı gezme şansını yakaladık.

Dersler Zor mu

Kendi okulumdan hareketle, Derslerde başarılı olmanız için derslerde katılımcı olmalısınız, grup ödevlerinde öne çıkmanız ve dersleri çok iyi dinlemeniz gerekiyor. Grup ödevleri her derste veriliyor çünkü Hollanda eğitim sistemi takım çalışmasına çok fazla önem veriyor. Yani bizdeki gibi sınava çalışıp geçeyim olayı yok. Yaptığınız grup ve bireysel projelerle dersleri geçebiliyorsunuz. Ayrıca her derste sunumlara katılıyorsunuz  ve bu da İngilizcenizi daha da geliştiriyor. Hocalar hiçbir şekilde ayrımcılık yapmıyor ve çaba gösteren öğrencileri daha da kolluyorlar.

Hollanda’da Tez Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Tez yazımında en önemli husus konuyu belirlemek ve size tavsiyem sevdiğiniz bir konuda tez yazmanız. Sevdiğiniz bir konu olduğunda tez yazmak daha kolay bir süreç haline dönüşüyor.Tezinizde başarılı olmak istiyorsanız danışmanınızla sık sık görüşmelisiniz. Ben haftada bir danışmanımla görüştüm ve bu görüşmeler benim tez savunmamda çok başarılı olmama yol açtı. Utanmayın sıkılmayın aptalca bulsanız bile tezinizle ilgili her şeyi sorun. Diğer taraftan APA yani tez yazım kuralları Hollanda üniversiteleri için çok önemli. Bu yüzden APAya çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca tezinizin orijinalliği de çok önemli. Bir yazılımla bunu çok titiz bir biçimde kontrol ediyorlar. Sürekli zaten plagiarism(intihal) en büyük suçtur diye vurguluyorlar.

Peki Yüksek Lisans Ücretleri ve Yaşam Masrafları Nasıl?

Maastricht Ara Sokakları

Hollanda’da yüksek lisans ücretleri devlet üniversitesi ya da özel kuruluş olmasına göre değişmektedir. Maalesef, AB dışı olduğumuz için Türk öğrenciler için ücretler 7000 Euro ile 20.000 Euro arasında değişmektedir. Ancak, Bu fiyatlar İngiltere’deki okullara göre oldukça uygun kalıyor. Hatta birçok İngiliz öğrenci de bu sebeple Üniversite eğitimi için Hollanda’yı tercih ediyorlar.  Onun dışında aylık yaşam masrafları (kira-yeme-içme-ulaşım)  için minumum 900 euro gerekiyor ve zaten bu kadarlık bir finansman gücünüz olduğunu IND’ye kanıtlayamazsanız eğitim amacıyla oturum izni alamıyorsunuz. Barınmanın en kolay ve ucuz yolu oda kiralamak. Aylık ortalama 350- 500 euro civarında oda kiralayabiliyorsunuz. Hollanda’da yüksek lisans yaparken karşılaşabileceğiniz en önemli sorun konaklayacak yer bulmaktır. Bunu aşmak için mümkünse okul açılışından 1-1,5 ay önce gidip erkenden konaklayacak yer aramaktır. Genelde eski öğrenciler evlerini temmuz ayında evlerini ya da odalarını boşalttığı için ve evler de kısıtlı olduğu için erken gidenler yer bulmada daha şanslılar. Biz şubat gibi gelmiştik ancak çok şanslıydık çünkü tam yeni bir konut projesi bittiği için hemen yerleşebildik.  Diğer yandan, Hollanda’da öğrenciler için tasarlanmış olan Student Oteller öğrenciler için çok güzel bir fırsat. Hem konforlu, otel rahatlığında temiz barınma imkânı sunuyorlar hem de uygun fiyatlılar. Hemen hemen tüm şehirlerde Student otellerden bulabilirsiniz. Ama bunun için de erken davranmanız gerekmekte. Ayrıca bazı üniversitelerin (MSM Maastricht) kendi anlaşmalı misafirhane ya da otelleri oluyor ve uygun fiyattan kendi öğrencilerine kiralıyorlar.

Ulaşım Pahalı Diyorlar

Hollanda ulaşım konusu en sıkıntısız olanı diyebiliriz. Her yere bisikletle kolayca gidilebildiğinden ulaşım bedava diyebiliriz. Kışın nolcak diyorsanız ben kışın da her yere bisikletle gittim. Çünkü öyle aşrı bir soğuk olmuyor. Ama gene de trenler ve otobüsler öğrenciler için daha uygun ve oturum izinleri olan öğrencilere özgü sarı OV chip cartını çıkartırsanız çok ucuza geliyor.

Bisikletim

Burs İmkanları Nelerdir?

Türkler için en önemli burs 2015 yılında Başlatılan Hollanda bursu. Bu burs özelikle AB dışından gelen öğrenciler için düşünülmüş bir burs. Bu kapsamda devlet tarafından öğrenci başına 5000 euro veriliyor. Bursa hak kazanmak için başvurduğunuz üniversitenin başvuru kriterlerini sağlamak yeterli. Ayrıca her bir üniversitenin kendi verdiği burslar bulunuyor. Mesela Maastricht Üniversitesi 29000 euro tutarında AB dışı öğrenciler için burs veriyor. Bu bursla okul giderlerinizi, yaşam masraflarınızı tamamen karşılayabiliyorsunuz. Eğer üniversite not ortalamanıza güveniyorsanız bu bursu değerlendirebilirsiniz. Yandan linkine tıklayabilirsiniz. Maastricht University Hollanda-high potential scholarship. Son olarak bazı üniversiteler belli ülkelere önemli oranda indirim uyguluyorlar. (MSM 50%)

Yüksek Lisans Başvurularında Hangi Belgeler Talep Ediyorlar?

MSM benden 2 adet referans mektubu, 1 adet motivasyon mektubu, üniversite transkripti, 3 Yıl iş deneyimim olduğuna dair özgeçmişim ve son olarak da TOEFL sonuç belgem talep edildi. TOEFL sonucu olarak minimum 88 talep ediyorlar. Ayrıca öğrenci vizesi alabilmeniz için ayda en az 900 euroluk ve yılda 11.000 euro bir bütçenizin olduğunu kanıtlanmanız gerekıyor. Finansman kanıtı IND tarafında istendiği için okul talep ediyor. Ailenizi de beraberınızde getirecekseniz aylık olarak sizden 1.389,57 Euro talep ediyorlar. Diğer üniversiteler için nasıl oluyor derseniz aşağı yukarı aynı belgeler talep  edilmektedir.

Toefl IBT

BEN toefla  günde 3 saat 5  ay çalıştım. 2 ay kadar kursa da gittim. Eğer Ankara’daysanız Türk Amerikan Derneğinin Cinnah şubesini tavsiye ederim. Reading yani okuma kısmı için Kaynak kitaplarım ise Toeflın sorularını hazırlayan şirket olan ETSın  online kitabı ve Cambridge idi.  Fakat TOEFL çok yönlü olduğu için kulağımın İngilizceye alışması için bol bol TED talks konuşmalarını İngilizce altyazı ile izledim. Nerdeyse her gün yarım saat bile olsa dinliyordum. Ama TOEFL IBTte en kritik olay sınav günü olan performansınızdır. İyi bir uykuyla sınava gelmek, sorulara iyi konsantre olmak, sabırlı olmak da bilgi kadar önemli bu sınavda. Aslında bir de çok fazla deneme testi çözerek kendiniz hızlandırmalısınız, çünkü bu sınav biraz da zaman karşı bir yarış. Ne kadar bilgili olsanız da hızlı olmazsanız sınav yetişmiyor ve düşük puan alınabiliyor.

Yüksek Lisans sonrası Çalışma İzni ve Orientasyon Yılı Nedir?

Hollandada yüksek lisans yaptıgınız sırada hafta maksimum olarak 16 saat çalışma izniniz bulunuyor. Ayrıca sadece yaz aylarında yani haziran-temmuz ve ağustos aylarında full time çalışma hakkınız bulunuyor. Dolayısıyla bu yolla eğitim masraflarınız bir kısmını karşılayabilirsiniz. Hollanda’da master yapmanın en büyük avantajı sonrasında 1 yıl daha oturum izni imkânı vermesi. Masterınızı tamamladıktan sonra otomatikman 1 yıl oturum izni elde ediyorsunuz. bu oturum izni tamamen sıfır şartsız, yani hiç bir finansal belge ibraz etmenize gerek yok. Buna orientasyon (zoekjaar) yılı  deniyor ve bu süre içerisinde istediğiniz işte de çalışma hakkınız bulunuyor. İster part-time ister full time istediğiniz her yerde çalışabiliyorsunuz. Bu süre içerisinde minimum  2364 euro tutarında iş bulursanız oturum izniniz uzatılıyor. Hollandada okumaya gelen bir çok Türk öğrenci bu kapsamda iş bulup Hollanda’ya yerleşiyorlar.  Size tavsiyem ya okurken ya da orientaasyon yılınızda mutlaka staj yapmanız  bu sayede iş bulma şansınızı 10 kat daha artırırsınız. Aslında Hollanda’da kalabilmenin en kolay yolu da bu yöntem.  Sizlere özellikle Teknoloji firmalarını ve start-upları tavsiye ederim. Bu tip firmalar gençlerle ve göçmenlerle çalışmaya daha yatkın oluyorlar ve firma ortamları çok uluslararası oluyor.  Hollandalı firmalar iş deneyimine çok önem veriyorlar ve staj yapmak da değer verdikleri bir konu. Ayrıca tez projenizi tabi eğer MBA yapıyorsanız firma  danışmanlık olarak seçerseniz gene firmalarla ortak bir proje yürütme şansı bulacağınızdan iş bulma şansınız muazzam artacaktır.

Sonuç Olarak,

Hollandada master yapmak kariyerinize çok önemli katkılarda bulunacak ve size Hollanda’da ya da Dünyada önemli kapılar açacaktır. Hollanda’ya yerleşmenin en kolay yolu da burada yüksek lisans yapmaktır. Ayrıca Hollanda’da eğitim ile ilgili bir çok bilgi bulabileceğiniz Study in Holland web sitesini , Hollanda ev kiralamayla ilgili kritik bilgiler içeren yazımızı Hollandada Nasıl Ev Kiralanır ve Hollanda’ya ilk geldiğinizde siz de sürekli bir yer bulana kadar Airbnb’de konaklamayı tercih ederseniz yandaki yazımızda Airbnb kullanımı hakkında Airbnb Nedir bilgi alabilirsiniz.

28 Replies to “Neden Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmalısınız?”

 1. Merhabalar,
  Size sormak istediğim bir konu var. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂
  Üniversitede İşletme Tezli Yükseklisans yapıyorum. Okulum, herhangi bir üniversiteyle anlaştığım takdirde beni Erasmus ile gönderebileceğini söyledi. Hollanda’da Erasmus yapmak istiyoru. Hangi okulu tavsiye edersiniz? Hangi okullarla iletişime geçmeliyim ?
  teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba,
   Hollanda Erasmus için en ideal seçim.Çünkü yazımda da dediğim gibi herkesin çok iyi ingilizce bilmesi ve konuşması günlük hayatta çok büyük bir avantaj.Bölümünüz İşletme olduğundan sizin için Erasmus üniversitesi Rotterdam School of Management(RSM) çok akılı bir tercih olacaktır. Çünkü burası işletme alanında çok prestijli ve dünya çapında saygın bir okul, zira Amerikadan öğrencileri bulunuyor. Ayrıca networkü çok kuvvetli bir okul. Hollandada kalma ve çalışma gibi bir planınız varsa RSM sizin için müthiş fırsatlar demek. Burda kendinizi sevdirirseniz 90% iş bulabilirsiniz. Şehir olarak ise Rotterdam son yıllarda çokça gelişen ve Hollandanın Amsterdam ile birlikte en uluslararası şehri. Nüfusunun yarısı göçmenlerden oluşuyor. Son olarak da Amsterdam sadece 45 dakika burdan. Burası olmazsa Amsterdam üniversitesi Amsterdam Business school’u öneririm. Burasının en büyük avantajı sınıf mevcutlarının çok küçük olması ve dolayısıyla diğer öğrencilerle iletişimin ve bilgi paylaşıomının daha kolay olabilmesi.Ancak Amsterdam için en büyük handikap burada ev ve oda kiraları çok yüksek. Buralar olmazsa Maastiricht üniversitesi ve benim okulumu (MSM) da düşünebilirsiniz. Çünkü Maastricht çok güzel bir şehir ve öğrenci nüfusu çok fazla. Ayrıca Maastricht, diğer ülkelere çok yakın bir konumda. Mesela burdan 2, 5 satlik bir tren yolculuğuyle parise gidebilirsiniz. Ya da 1, 5 saatlik otobüs yolculuğuyla Düsseldorf ve Köln’e gidebilirsiniz. Zira Brüksel’de yine burdan 1, 5 saat sürüyor. Son olarak belirtmem gerekir ki bu okulların hepsi Dünya çapında ve çok kaliteli okullar zaten.Ancak, RSM hepsinden bir tık önde. üniversiteyi seçerken bence şehrin öğrenciye sundukları da çok önemli. Eğer çok uluslararası ve sosyal açıdan daha geniş imkanlar sunan bir şehir istiyorum derseniz Amsterdam Üniversitesi birinci sırada olmalı.ikinci ise RSM olabilir. Huzurlu, sessiz sakin ve diğer Avrupa ülkelerine kolay ulaşım imkanı veren bir yer arıyorsanız ise Maastricht Üniversitesi School of Business and Economics olabilir. Ben her ne kadar Maastricht şehrini çok beğensem de Sosyal imkanları daha çok olduğundan Amsterdam ya da Rotterdam’da yüksek lisans yapmayı tercih ederdim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 2. Merhaba yazınız çok bilgilendirici teşekkürler. Ben Tilburg Üniversitesi Data Science&Society programına kabul aldım ve ciddi şekilde kayıt olmayı düşünüyorum. Birkaç tedirginliğim var açıkcası ilki yaşımın bir sorun teşkil edip etmeyeceği; sosyal bilimlerden bu alana geçiş yapma niyetimdeyim, bu ikinci yüksek lisansım olacak 29 yaşındayım ve bunun bir problem olmasından çekiniyorum. İkincisi bu alanda mezuniyet ardından iş fırsatları konusunda bir bilginiz ve öneriniz var mı?

  1. Merhaba,
   Ziya bey yaşınız sorun teşkil etmez kesinlikle. Bizim MBA sınıfımızda yaş ortalaması 32 ydi ve arkadasların
   %70 `idi mezunıyetten sonra is buldular. 35 den once bence sıkıntı yok. Bölüm tercinize gelirsek tam isabet bir seçim olmuş gerçekten. Çünkü Hollandada Data science çok geçerli bir alan.
   Saygılarımla
   Emrah Karaca

  2. Merhaba Emrah Bey,
   Türkiye’de hukuk alanında lisans yapmış bir kişiye Hollanda’da daha kolay iş bulması için Hollanda’da hangi alanda master yapmasını onerirdiniz?

   1. Merhaba,
    Uluslararası hukuk bölümlerini seçerseniz iş bulmanız çok kolaylaşacaktır. Leiden üniversitesinde uluslararası vergi kanunu bölümü mesela sizin için çok cazip olabilir..

 3. Merhaba, Amsterdam Üniversitesinde yüksek lisans yaparken Limalaan-Utrecht bölgesinde kalınabilir mi? Aylık ucuz öğrenci tren biletleri var mı? Baktığım kadarıyla tek biniş 9-10euro olarak gözüküyor. Aylık ücretler ne kadar biliyor musunuz? Amsterdamda içerisinde banyo-mutfak olan stüdyo daireler 1000euro civarı daha ucuz bulamadım internette. Söylediğim Limalaan bölgesinde ise faturalar hariç 430euro civarı en ucuz bulabildiğim kalacak yerler. Öneriniz var mı?

  1. Merhaba Ozan Bey,
   Tabi ki kalabilirsiniz, bu şekilde Amsterdam’da çalışıp ya da okuyup uzakta kalanlar çokça mevcut. Çünkü dediğiniz gibi Amsterdamda ev kiraları çok yüksek ve evler eski olduğundan haşere sıkıntısı olabiliyor.

 4. Merhaba,
  Yazınız çok açıklayıcı fakat size sormak istediğim bir soru var.
  Ben Anadolu Üniversitesi Aöf mezunuyum. Örgün öğrenim olmaması Hollanda’da yüksek lisans yapmama engel teşkil eder mi? Bu konuda bir bilginiz var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

  1. Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla öyle bir ayrım yok. Sadece tanınan ve akredite bir üniversiteden mezun olma şartı bulunuyor..

 5. Merhabalar,
  Yazınız gerçekten hem açıklayıcı hem de motive edici bir yazı olmuş, emek verdiğiniz için teşekkür ederi.
  Sizden bir konuda fikir almak istiyorum.
  Konum şu: AuPair programı ile Hollanda’ya gelmek istiyorum. Bu program hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?
  Ayrıca Hollanda’da bilinen büyük şehirler dışında ( Amsterdam, Rotterdam… gibi) kırsal bölgelerde veya kasaba olarak nereler yaşamak için ve sosyal ve kültürel açıdan avantajlı bunları merak ediyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba,
   Öncelikle yazım hakkındaki yorumunuz için çok teşekkür ederim..Au-pair konusunda maalesef bir bilgim yok.Hollandada Amsterdam gibi büyük şehirler dışında sosyal ve kültürel açıdan etkinlikler azalıyor o yüzden bu konular sizin için önemliyse büyük şehirleri tavsiye ederim.ya da hiç olmazsa üniversitesi olan bir şehir olursa kültürel açıdan hareketli olacaktır. Büyük şehirler dışında Maastricht şehrini de şiddetle tavsiye ederim.

 6. Merhaba ben bahar döneminde yüksek lisansa başlayacağım. Erasmus ile Hollandaya gitmeyi mi önerirsiniz yoksa yüksek lisansa Hollanda da başlamayı mı önerirsiniz. Bir de ingilizce bilgisi yoksa orada öğrenip eğitime devam edebiliyor muyuz ? Genel olarak bilgi vermenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   İngilizce olmadan Hollanda’da eğitim almak imkansız. Ayrıca eğer Hollandada kalma gibi bir niyetiniz varsa direk olarak yüksek lisans için Hollanda’ya gitmenizi tavsiye ederim..

 7. Merhaba;

  Öncelikle teşekkür ederiz, vakit ayırıp uzun uzun bize bilgi aktardığınız için. Sizce bir okulda birden fazla yüksek lisans bölümüne başvuruyor olmak kötü bir izlenim yaratır mı değerlendirme komitesinde? İşletme okudum ve Finans alanında uzmanlaştım, o sebeple başvuru seçeneğim çok fazla ve değerlendirebilmek istiyorum.

  1. Merhaba,
   bir okulda birden fazla bölüme başvurmak sıkıntı yaratmaz. Ayrıca Hollanda da finans alanında yüksek lisans yaparsanız çok akıllıca bir seçim olur zira Hollandada finans alanında çok fazla iş imkanı var. Amsterdam üniversitesi finans alanında iyi diye biliyorum..

 8. merhaba sunduğumuz bilgiler için teşekkür ederiz benim sorum şuan turkiyede maliye okuyorum ve son sınıfım ortalamam büyük ihtimal 2.40 üstünde olacak ama 2.50 altında da kalabilir kabul görme ihtimalim ne kadar ve maliye okuduğum için illa finans veya maliyeye yakın bölümler seçmek zorundamıyım yüksek lisansta?mesela bilgisayar programcılığı ile ilgili bir bölümü okumak istiyorum bu mümkün mü

  1. mrb açıkçası ben bilgisayar programcılığı seçebilir misiniz emin değilim.. not ortalaması önemlidir tabi ki..

 9. Merhabalar, yazınız şu ana kadar okuduğum en açıklayıcı yazı. Araştırmalarımda hep finans, teknoloji, mühendislik alanlarının ön planda olduğunu gördüm uluslararası öğrenciler için. Eğitim alanında öğretmenlik ya da sanat dalları için de master yapabilme şansımız var mı yada bu alanların iş olanağı hakkında bir bilginiz var mı?

  1. Özlem hanım dediğiniz alanlarda tabi ki yüksek lisasns yapabilirsiniz. Ama eger iş bulmak isterseniz Flemenkçeyi çok iyi konuşmalısnız.

 10. Merhaba,

  Hollandada bir master programına başvurdum. Sormak istediğim eğer bu programa kabul alırsam benim sponsorluğumla partnerim çalışma izni alabiliyor mu? Bu konuda bir bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler,

 11. Merhaba, 11.000 Euro maddi gelir kanıtlanmalı ailenizle gelicekseniz aylık 1300 küsür Euro demişsiniz. Bunları Almanya gibi bir banka hesabında toplam yıllık olarak belirtip mi vize başvurusu yapıyorsunuz? Bir de eş durumunda eşe çıkan vizede çalışma izni sağlanıyor mu bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba ozde hanım,
   Oncelikle sizin calısma iznininz varsa eşiniz de çalışabilir. Ama öğrenci vizeniz varsa eşinizin çalılma vizesi olmuyor. Ikinci sorunuza gelince evt bir banka hesabında olamsı gerekir bu tutarın..
   Saygılarımla

 12. Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim açık açık yazmışsını. Benim bir kaç sorum olacaktı Ben psikoloji birinci sınıf öğrencisiyim ileride kendi mesleğimi yurt dışında yapmak istiyorum ama hangi yol daha uygun olur açıkçası bu benim kafamı karıştırıyor iyi derecede İngilizce biliyorum sizce bunu tescillemeli miyim eğer öyleyse hangi sınavlara katılmalıyım? Önümde Erasmus programı var staj olarak mı yoksa öğrenin hareketliliği yolu ile mi gitsem buna da karar veremiyorum hangisi ilerisi için daha avantajlı olur yada avrupada ikametimi kolaylaştırır? WAT programına katılıp para biriktirip yüksek lisans bursu alarak yurt dışında yüksek lisans yapma gibi bir düşüncem de var . Hollanda da yada bildiğiniz diğer Avrupa ülkelerinde psikoloji alanındaki iş imkanları nelerdir lisansı Türkiye’de yapıp yüksek lisansı orada yapmak bir sorun oluşturu mu?

  1. Merhaba Hollandada psıkoloji alanında iş bulmak istiyorsanız mutlaka hollandaca çok iyi öğrenmelisiniz. Eger Holandaca öşrenirseniz iş bulabilirsiniz. Ayrıca Yüksek lisası Hollandada yapmanız çok iyi oalcaktır. Tabi ki lisasnı orda yapsanız daha iyi olur ama yüksek lisasn da yeterli.. Cünkü yükek lisans sonrasında Hollanda size 1 yıl oturum zini sağlayacak.

 13. Merhaba

  42 yasindayim gida muhendisiyim bu hasta gelip master yapsam sonrasinda is bulup kalabilir miyim ? Genelde 30-35 arasi geliyor insanlar. Cok tskr ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir