Hollanda’da Nasıl Ev Kiralanır? Ev Kiralarken Hayat Kurtarıcı Bilgiler

Hollanda`da Nasıl Ev Kiralanır

İşe ev aramakla başladınız ama hangi web sitesinden kiralık ya da satılık ev arayacaksınız? Kiralık ev aramalarınızı pararius.com ve https://www.kamer.nl/ sitelerinden yapabilirsiniz. Ancak öncelikle sosyal medya platformlarını denemelisiniz. Mesela yaşadığınız şehirdeki facebook gruplarından da ev arayabilirsiniz. Bu sayede daha ucuza ev kiralayabilirsiniz. Burada öğrenci ve expat hayatı facebooktaki gruplar sayesinde kolaylaşıyor. Eviniz boşsa ya da ihtiyacınız olan eşyalar varsa yine bu gruplardan aradığınız her şeyi ikinci el olarak bulabilirsiniz.  Öncelikle, Hollanda’da ev arzı kısıtlı ve bu durum ev kiralamayı zorlaştıran en büyük  etken.  Ev arzının kısıtlı olmasının yanında ev aradığınız ay da çok önemli bir faktör. 

Ev kiralarken hayat kurtarıcı bilgiler

Hollanda’da evinizi kiralarken mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyler var. Sırayla yapmanız gerekenler,

1- Hollandada Temmuz, Ağustos ve ocak ayları ev kiralamak açısından çok daha elverişli. Hollandada ev arzı çok kısıtlı olduğundan yaşayacağınız şehre bu aylarda gidebilme imkanınız varsa çok daha kolayca ev bulabilirsiniz. Bu aylarda okulunu bitiren bir çok öğrenci evlerini boşaltmaktadırlar.

2-Emlakçılardan mutlaka önceden randevu almalısınız. Emlakçıların web sitelerindeki mail adreslerine ulaşıp kendinizi tanıtan ve nasıl bir ev istediğinizi anlatan bir mail atıp randevu talep ediyorsunuz. Ayrıca çok ilginç bir şekilde her eve talip olamıyorsunuz. Örneğin 3 kişilik çocuklu bir aile iseniz 50 metrekare stüdyo tipi bir daireye talip olamıyorsunuz. Hangi evlerin size uygun olduğuna emlakçılar karar veriyor. Ama gene de mesela bütçeniz 50 metrekare bir stüdyo için uygunsa ısrarcı olup şansınızı zorlayabilirsiniz. Çok düşük bir ihtimal de olsa bazen size o stüdyo daireyi kiralayabiliyorlar.  Biz bu şekilde bir aile olarak stüdyo bir daire tuttuk.

Amsterdam oud West te bır ev

3-İkinci olarak güvenilir ve kurumsal bir emlak şirketi seçmelisiniz. Eğer Hollandaca bilmiyorsanız size İngilizce bir kontrat da vermelerini talep edin. Bunu istediğinizde kurumsal şirketler size bir de İngilizce sözleşme temin ediyorlar. Sonrasında imzalayacağınız ve resmi olan kontrat Hollandaca da olsa Google translate aracılığıyla İngilizce-Hollandaca çeviri yaptırıp kontratınızı tekrar kontrol edebilirsiniz. Okulunuzdan ya da işyerinizden de yardım talebinde bulunabilirsiniz. Kurumsal firmalardan bazıları, thestudenthotel , housingxl

Maastrıcht’te komsu ev

4- Ev kiralarken mutlaka kira tutarının içinde elektrik, su, internet ve ısınma gibi faturaların da dahil olduğu evleri tercih edin. Biz boyle bir ev kiraladık ve bu sayede hiç bir şekilde bunların aboneliklerini açtırmak ya da kapattırmak için zaman kaybetmedik.

5-Evinize karar verdiyseniz ve kontrat da size uygun ise eve taşınmadan önce emlakçı ile yapacağınız evdeki eşyaların kontrolü çok önemli. Bu yüzden eğer ev eşyalı ise mutlaka emlakçınızdan bir inventory list (eve giriş yaptığınızda hangi eşyaların bulunduğunu tespitini saglayan liste) talep etmelisiniz.  Aksi takdirde evden çıkarken daha önceki kiracıların kaybetmiş olduğu eşyaların bedelinden sorumlu tutulabilirsiniz. Ayrıca, kira bedelinin her şey dâhil olup olmadığını tespiti de çok önemli. Hollanda’da genelde eşyalı ev kiralıyorsanız kira bedeli içinde elektrik-su-internet gibi giderler de kira içerisinde yer alıyor.

Nıjmegen’de yasadıgımız evın bahcesı

6-Mutlaka eve ilk girdiğinizde tüm eşyaların fotoğrafını çekin ve kusurlu, lekeli gördüğünüz eşyaları ivedilikle emlakçıya e-mail aracılığıyla bildirin. Aksi takdirde gene evi boşaltırken sizi sorumlu tutabilirler. Evde konakladığınız müddetçe lavaboların kullanımına çok dikkat edin, zira lavabolar tıkandığı vakit çok yüksek tutarlarda tesisatçı ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Biz ilk kiraladığımız evi boşaltırken 250 Euro tutarında bir tesisatçı ücreti ödemek zorunda kaldık. Ayrıca kanepeler üzerinde leke bırakmamaya dikkat edin. Hollanda da bazı emlakçılar maalesef iyi niyetli değiller ve en kurumsal olanları bile mutlaka açıklarınızdan yararlanmaya çalışıyorlar.

7- Ev kiralarken 1 kira bedeli depozitodan fazlasını vermeyin. Muhtemelen evi boşaltırken sizden bu tutarı kesecekler. O yüzden ne kadar az deposito öderseniz o kadar az zararlı çıkarsınız.

Rotterdam kübik evler

8- Mevcut evinizdeki sözleşmenizi uzatmak istemiyorsanız en az 1-3 ay öncesinden emlakçıya ya da ev sahibine bildirmeniz gerekiyor ki sözleşmeyi bitirmek istediğiniz resmiyet kazansın. Bunu e-mail ve aynı zamanda iadeli taahhütlü posta (registered mail)  yoluyla da yapmanız gerekiyor. Talebiniz resmiyet kazanması için posta yoluyla göndermeniz çok önemli. Ayrıca, şehirden ya da ülkeden ayrılacağınızı söylemeyin çünkü bunu anlarlarsa depozitonuzu kesmek için ellerinden geleni yaparlar. Uzaktayken bununla uğraşamayacağınızı bildiklerinden tüm depozitonuzu sadece evi temiz bulmadıkları gerekçesi ile bile kesebilirler. Evet, maalesef durum bu dikkatli olmak ta fayda var. Ev ararken bol şans.

Ev kiraları ne kadar?

Ev fiyatları öncelikle kalacağınız şehre göre değişiyor. Eğer öğrenci olarak geliyorsanız en mantıklısı oda kiralamak. Zira 300 euroya bile oda kiralayabilirsiniz. Mesela Hollanda da popüler ve kurumsal bir firma olan xior firması çok ekonomik fiyatlar sunmaktadır. Burada fiyatlar 300 euro ile 600 euro arasında değişmektedir.

Çalışmaya geliyorsanız ve aileniz de yanınızda geliyorsa bu duurmda tabi ki stüdyo daireleri ya da daha büyük daireleri söz konusu oalcaktır. Eşyalı kiralamak istiyorsanız minumum 1000 euroyı gözden geçirmeniz gerekiyor. Biz Maastricht şehrinde 1050 euroya bir stüdyo daire kiralamıştık.

2 Replies to “Hollanda’da Nasıl Ev Kiralanır? Ev Kiralarken Hayat Kurtarıcı Bilgiler”

    1. Size tavsiyem pararius.com sitesini kullanmanız olacaktır. Den haag facebook gruplarına katılabilirseniz ordan daha uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir