Hollanda En iyi Üniversiteler ve Burs İmkanları

Hollanda Üniversiteleri

Hollanda Üniversiteleri genel olarak araştırma üniversiteleri, Uygulama üniversiteleri ve uluslararsı enstitüler olmak üzere 3 başlık altında toplanabilir. Hollandada tam 17 adet araştırma üniversiteleri bulunmaktadır. Hollanda En İyi Üniversiteler başlığı altında University of Amsterdam, Erasmus Üniversity ve Tilburg University gibi herkesin duymuş olabileceği meşhur üniversiteler bulunmaktadır. Bunlar dünya üniversite sıralamalarında en üst sıralarda yer alıyor. Özellikle Erasmus Üniversitesi dünya sıralamalrında ilk 50 de yer alan bir üniversite.

Hangi üniversiteyi Seçmeliyim

Hollandadaki üniversiteler finans alanında çok iyi durumdadır ve Hollandada finans alanında çok fazla iş imkanı bulunmaktadır. Hatta bu sebepten Hollandaya Amerikadan dahi öğrenci gelmektedir. Dolayısıyla bu alanda bir bölümü seçmek çok akıllıca bir seçim olacaktır. Finans alanında ise en iyi üniversiteler Amsterdam Üniversitesi, Erasmus Üniversitesi ve Tilburg Üniversitesidir.

Diğer taraftan Mühendislik alanında bir kariyer seçmek istiyorsanız bu alandada Delft University, Eindhoven Üniversity gibi Dünya çapında üniversiteler bulunmaktadır. Son olarak ise ziraat ve ziraat mühendisliği alanında bir kariyer düşünüyorsanız dünyanın bir numaralı okulu olan wageningen üniversity bulunmaktadır. Ayrıca bu okulu bitirirseniz Hollandada çok rahat iş bulabilirsiniz.

Üniversiteler ücretli mi

Hollanda Üniversiteleri uluslararası öğrenciler için okul ücretlerini yıllık 6000- 15000 euro arasında belirlemiştir. Yüksek lisans ücretleri ise 8000 ila 20000 euro arasında değişmektedir. Bu tutarlar tabi ki günümüz koşullarında yüksek ancak çeşitli burs kanallarıyla bu masraflar düşürelebilir.

Burslar

Türk vatandaşları için en iyi ve faydalı gördüğüm bursları aşağıda belirttim.

Hollanda Bursu- The Holland Scholarship

AB dışı öğrenciler için en önemli burs 2015 yılında Başlatılan Hollanda bursu. Dolayısıyla Türk öğrencilerinde faydalaanbileceği bir burs türü. Bu kapsamda devlet tarafından öğrenci başına 5000 euro veriliyor. Bursa hak kazanmak için başvurduğunuz üniversitenin başvuru kriterlerini ve AB dışı koşulunu sağlamak yeterli. Bu burs sadece öğrenim hayatınızın ilk yılında veriliyor. Başvuru tarihini merak ediyorsanız Mesela 2022 yılı için başvurular subat ila mayıs arasında değişiyor. Buradaki diğer bir nokta ise akademik geçmişinize göre alacağınız burs tutarı 15.000 euroya kadar çıkabiliyor. Holland scholarship Tu delft university

NN Future Matters Scholarship- Mentor Bursu

Bu burs finans, ekonomi, veri yönetimi, girisimcilik ve IT alanlarında master öğrenimi gören öğrenciler için veriliyor. Aslında bu bursun amacı öğrencilere bir mentor hizmetı sunmak. Bursun tutarı Türk öğrenciler için 20.000 euroya kadar çıkıyor. Türk öğrenciler için muhtesem bir fırsat.

Üniversitelerin Kendi Bursları

Ayrıca her bir üniversitenin kendi verdiği burslar bulunuyor. Mesela Maastricht Üniversitesi 29000 euro tutarında AB dışı öğrenciler için burs veriyor. Bu bursla okul giderlerinizi, yaşam masraflarınızı tamamen karşılayabiliyorsunuz. Eğer üniversite not ortalamanıza güveniyorsanız bu bursu değerlendirebilirsiniz. Yandan linkine tıklayabilirsiniz. Maastricht University Hollanda-high potential scholarship.  Diğer taraftan Radbound Universitesinin Radbound University scholarship programs de AB dışı öğrenciler için kendi burs programı bulunmaktadır. Eğer üniversite not ortalamanız çok iyiyse buna da başvurabilirsiniz. her sene yaklaşık olarak 32 adet burs programı bulunmaktadır.

Günlük öğrenci giderleri ve Hollandada yaşam masrafları

Açıkcası Hollanda en büyük gider kalemi kira harcamasıdır. Oda kiralarsanız aylık 300-500 euro gerekmektedir. Bu konuda okulunuzdan yardım isterseniz size daha uygun yerler bulabilirler. Amsterdam da ise bu tutarlar daha yüksek tutarlara çıkabilmektedir. Market harcamaları için ise haftalık 50 euro ile ev ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Eğer Hollandadaysanız en ucuz ulaşım aracı tabi ki bisiklet. Hollandaya geldiniz ve evinizi de tuttuysanız artık bir bisiklet alma zamanı. Size tavsiyem ucuza bisiklet bulmak için gene facebook gruplarından faydalanmanız. ben gazelle marka olan bisikletimi 75 euroya almıştım. Ama biraz daha ararsanız 60 euroya da kolaylıkla isinizi görecek bir bisiklet bulabilirsiniz. baska bir önerim ise bulduğunuz bisikleti eski sahibiyle bulusup kesinlikle denemeniz ya da bir biisklet tamircisine göstermek. bir de Hollandada biisklet hırsızlıgı cok yaygın o yüzden mutlaka kaliteli bir bisiklet kilidiniz de olmalı. Mesela Apartman bodrum katından bizm bisikletimiz calındı.

Yok ben bisiklete binemem derseniz o zaman ulasım masraflarınız epey artacaktır. Çünkü Hollandada ulaşım pahalı. Oncelikle trenlerden ve otobüslerden faydalanmak için OV chıpcard çıkartmanız gerekmektedır. Tek yön bilet 2 euro tutuyor eger otobüs ya da tren kullanırsanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir