Datça Koyları

Datcanın en güzel tarafı ne derseniz çok sayıdaki temiz datça koyları derim. Her an her yerde karşınıza muhteşem bir koy çıkabiliyor. Ayrıca koylar arasında arabayla yolculuk yapmak da çok keyifli. Çünkü muhteşem manzaralara denk geliyorsunuz. Belki Datçada 50 ye yakın koy vardır ancak ben sadece bizim gidebildiğimiz koylarından bahsetmek istiyorum.

1-Kargı Koyu ve Plajı

Datca merkeze en yakın plaj olduğu için burdan başlamak istedim. gerçekten arabanızla 10 dakikada merkezden buraya ulasabiliyorsunuz. burada kamp sandalyelerinizi koyabileceğiniz ücretsiz yerler olduğu gibi ücretli yerler de bulunmakta. Burdaki restoranlarda kisi bası 75 lira yiyecek ve icecek karsılığında sezlonglardan ve semsiyeden ücretsiz faydalaanbiliyorsunuz.

buranda küçük bir dere denize akıyor ve o yüzden giriş kısımları biraz daha soğuk olabiliyor. Denizi taşlı olduğu için deniz ayakkabısı şart.

2-Gabaklar Koyu

Gabaklar plajı bizim Datçada en favori plajımız oldu. Öncelikle Denizi dalgasız ve akvaryum gibi. ikincisi plajın arkası çam ağaçlarıyla kaplı ve yeşille mavinin bir araya geldiği belki de tek plaj burası Datcada. üçüncüsü ise buradaki restorantlarda yeme içme limiti bulunmuyor ve bu sebeple bir iki kahveye yada bir tosta bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz. Yani plajlara fahiş fiyatlar ödemek istemiyorsanız burasını tercih edebilirsiniz. Burası tam anlamıyla insana tropik bir yerde tatildeymişsiniz gibi hissetiriyor.

gördüğünüz gibi arkası ormanlık..Burada size tavsiyemiz gabaklar restaurantı kullanmanız. yalnız buranın tek bir sıkıntısı var o da ulaşımı. Ulasımı daracık olan beton bir yoldan yapılıyor. Ancak sabah erken saatte gelirseniz ve biraz da erken dönerseniz yol sıkıntı olmaktan çıkacaktır.

3-Hayıtbükü Koyu

Hayıtbükü plajı Datca merkeze 19 km uzakta bulunan Mesudiye koyunde yer alıyor. Gene yeşille mavinin bulustuğu bir plaj. Denizi hızla derinlesmediği ve dalgasız oldugu için genelde cocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Burda işletmeler 75 lira karşılığında sezlonglardan ve şemsiyeden faydalandırıyor. Ancak uyarmam gerekirki kumsalı küçük ve yola çok yakın ve arkadan çok fazla araba geçtiği için huzurunuzu kaçırabiliyor.

4- Ovabükü Koyu

Biz datça tatilimizde açıkçası burada bir apart pansiyonda konaklamıştık ve yeşillikler bol olduğundan çok hoşumuza gitti. Ancak bu koyun denizi epey dalgalı. biz gelmeden bu konuyu çok araştırmıştık ancak herhangi bir uyarıda bulunan bir blog yazısına rastlamamıştık. Burada konaklayabileceğiniz pansiyonlar ise Yarımada otel ve savana otel güzel bir seçenek oalbilir. Ayrıca biz datça merkezde de ismi datçasuites olan çok güzel bir butik otelde konaklamıştık. Hem datça merkezde hem de datçanın gürültü ve kalabalığından uzakta bir yerde bulunuyor.

5-Palamutbükü

Palamutbükü Datçaya gelmeden en çok tavsiye edilen bir koydu açıkçası. Ancak bize mi denk geldi bilemiyorum ama denizi dalgalıydı ve bulanıktı. Bu yüzden biz çok keyif alamadık Palamutbükünden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir