Arabayla Balkanlar Nasıl Gezilir?

Başlangıç Noktası

Arabayla balkan turumuzu Saraybosna’dan başlayacak şekilde planladığımız için öncelikle İstanbul’dan Saraybosna’ya uçtuk. Aslında başlangıç noktası farklı ülke ve şehirlerde olabilir, bu tamamen bulacağınız uygun uçak bileti ile ilgili. Araba kiralarken en önemli husus güvenilir bir firmadan kiralamak. Biz rentalcars.com sitesi üzerinden aracımızı kiraladık. Bu sitenin özelliği size aynı anda tüm araba kiralama şirketlerinin fiyatlarını vermesi ve un uygun şirketten aracınızı kiralama şansı yaratması. Ayrıca çok güvenilir bir site. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise araba kiralarken mutlaka “green certificate-yeşil belge” belgesini de araç kiralama firmasından temin etmeniz. Çünkü bu belge olmadan aracınızla Balkanlar’da sınırları geçemiyorsunuz.  Biz bu belge için extra olarak 34 Euro ödedik. Ayrıca belge üzerindeki numaranın plakanızla aynı olması gerekiyor. Son olarak sigortanızı tam sigorta olarak yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Balkanlar’da yollar Türkiye’deki gibi çift yönlü değil ve virajlı. Ayrıca ülke değiştireceğiniz için bu elzem bir şey. Bunun için de extra 80 euro ödeniyor. Arabamızı sorunsuz bir şekilde kiraladıktan sonra Saraybosna’da konaklayacağımız otelimize yerleştik.

Bizim Rotamız

Biz, 6 gece konaklamalı bir balkan turu planladığımız için gezilecek yerler olarak Saraybosna, Mostar (Bosna-Hersek);Kotor-Budva(Karadağ)ve Dubrovnik (Hırvatistan)olarak planladık. İlk gün Saraybosna’da kaldıktan sonra ertesi gün erkenden Saraybosna’dan Dubrovnik’e doğru hareket ettik. Aslında Google maps’ten baktığınızda aradaki mesafe 240 km gibi kısa bir mesafe gibi gözükse de yollar çok virajlı ve tek şeritli olduğundan bizim yolculuğumuz 6 saat kadar sürdü. Biz Dubrovnik’e Mostar- Metkovic-Neum  yolu üzerinden gittik. Biz bu yolu Mostar- Dubrovnik arası çalışan şehirlerarası otobüs firmaları kullandığı için tercih ettik. Bu yol en çok kullanılan yol olsa da garip bir durumu var. O da metkovic şehri civarında Hırvatistan sınırına giriyorsunuz, daha sonra Neum şehrinde tekrar Bosna-Herseğe giriyorsunuz ve son olarak da Neum bittiğinde tekrar Hırvatistan’a giriyorsunuz. Çünkü Neum şehri Bosna-H ersek sınırları içerisinde yer alıyor.  Sonuçta tam 3 kere sınır kontrolünden geçiyorsunuz. O yüzden bu güzergâhı kullanmamanız daha yerinde olur. Bu şekilde heyecanlı bir yolculuktan sonra Dubrovnik’e vardık.  Yollarda çok fazla olmasa da polis kontrolü var ve karşınızdan gelen araçlar selektör atarak trafik kontrolünün hemen yakınlarda olduğunu haber veriyorlar. Maksimum hız sınırı genelde 60 km civarında. Yolların virajlı olmasını doğanın güzelliği unutturuyor. Doğa yemyeşil ve özellikle Saraybosna ile Mostar arasındaki yol nehir kenarında gidiyor. Ayrıca Saraybosna çıkışında 20 km kadar kısa bir paralı otoyol var. Ücreti 2, 5 KM kadar yani 1,25 euro. (1 euro=2,0 KM) bu yol kısa da olsa gene de yolunuzu kısaltıyor. Bizim yeşil pasaportumuz olduğu için Dubrovnik yolunu kullanma şansımız vardı.  Yeşil pasaportu olmayanlar  ve Karadağ gitmeyi planlayanlar için ise Saraybosna-Mostar- Stolac- Trenbinje- Herceg Novi- Kotor güzergahını tavsiye ediyoruz. Bu yol herhangi bir sürprizle (toprak yol, uçurum kenarı) karşılaşmayacağınız, Türk tur şirketlerinin de kullandığı sıkıntısız bir yol. Biz bu güzergahı Karadağ-Perastta rehberlik yapan  bir rehberin (Kenan)  tavsiyesi üzere Kotor’dan Saraybosnaya dönüşümüzde kullandık ve gayet sıkıntısız bir yolculuk geçirdik. Bu arada Kenan Bey çok yardımsever ve kendisi bize uygun fiyata Perast’ta “Our Lady of Rocks” adasına  geçmemiz için tekne ayarladı.

Mostar-Kotor arasi rotamiz

Dubrovnik- Kotor arasındaki yol yolculuğumuzdaki en zor ve sıkıntılı güzergâhtı. Çünkü güzergâh devamlı uçurumun kenarında ve turist otobüslerinden dolayı trafiği de fazla ve en fazla 50 km hız ile gidebiliyorsunuz. Eğer Balkan gezinizde bu yolu kullanacaksanız en dikkatli olmanız gereken güzergâh burası.

Hirvatistan sinir noktasi

Sınır geçişleri sıkıntılı ve uzun oluyor mu derseniz, bizim geçişlerimiz şaşırtıcı bir biçimde çok kısa sürdü. Hırvatistan’a, Karadağ’a ya da Bosna Herseğe  girerken olsun herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Sınır görevlileri de çok güleryüzlü ve rahat insanlardı. Yalnız sınır geçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus pasaport kontrolü yapıldıktan sonra kontrol bitti sanıp arabayla devam etmemek. Çünkü ikinci bir kontrol yani gümrük kontrolü var. Biz bu hataya  Dubrovnik’e giderken düştük  ve ilk kontrolden sonra gümrük noktasında durmayınca sıkıntı oldu ve arabanın bagajını aradılar. Normalde siz kendiliğinizden gerekli yerde durursanız gümrük görevlileri gülerek geç diyor. Siz bu hataya sakın düşmeyin. Belli mi olur bakarsınız gereksiz yere sınırda daha uzun süreler tutulabilirsiniz. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi Kotor’dan Saraybosnaya dönmek için en ideal ve güzel yol Kotor- Herceg Novi- Trenbinje- Stolac-Mostar-Saraybosna. Bu arada bu yol boyunca çok farklı kültürlere da maruz kalıyorsunuz. Mesela Trenbinje Bosna-Hersek içerisinde olmasına rağmen Sırp özerk bölgesinde yer alıyor ve mimarisi de hayli farklı. Bu şehirde kısa da olsa bir mola vermenizi tavsiye deriz, çünkü şehir küçük de olsa hoş bir mimarisi bulunmakta.

Bütçe

Tüm araba kiralamanın bize maliyeti ise; toplamda 300 euroyu buldu. Bunun içinde toplam yakıt gideri de (50 euro) bulunuyor. Aslında 5 günlük araba kiralama maliyeti 140 Euro olmasına rağmen çeşitli extralarla bu tutar arttı. 34 euro sınır geçişi için, 34 euro da navigasyon için ve son olarak da 63,40 euro da full sigorta için ödedik. Çocuk koltuğu da extraya girmesine rağmen biz pazarlıkla bunu bedavaya getirdik. Balkanlar’da araç kiralarken en önemli husus aracınızı navigasyonuyla birlikte kiralamanız, zira navigasyonsuz kaybolmanız veya gideceğiniz yeri 2 katı saatte gitmeniz söz konusu olabilir.

2 Replies to “Arabayla Balkanlar Nasıl Gezilir?”

  1. merhabalar:) önümüzdeki hafta dubrovnikten zadara kadar araçla çıkacağım ancak 3 gün için sadece salt kiralama
    ücreti 300 euro.siz 140 euro demişsiiniz.önerebilceğiniz araç kiralama yeri var mı havalimanı veya şekir merkezi mi tavsiye edersiniz?

    1. Merhaba Eda Hanım, 3 gün için size verilen fiyat kesinlikle çok fazla.hangi firmadan teklif aldınız bilmiyorum ama bir de Sixt firmasından almayı deneyin.Biz sixt firmasından kiraladık ve çok memnun kaldık.Görevli arkadaşlar da çok yardımcı oldular.Ama biz saraybosna havalimanındaN kiraladık, imkanınız var mı bilmiyorum ama saraybosnadaki sixt firması hem uygun fiyatlı hem de çok yardımcı oluyorlar. Ayrıca, Size kesinlikle havalimanından kiralamanızı tavsiye ederim.Biz öyle yaptık ve çok rahat ettik. Hem Navigasyon sayesine otelinizi rahatça buluyorsunuz hem de valizlerinizle otobüste ya da metroda sürünmek zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir